top of page
1.       ELEMENTI OCJENJIVANJA
-          Praćenje učenika
Pod praćenjem učenika razumijeva se sustavno bilježenje zapažanja o razvoju njegova interesa, motivacije i sposobnosti, njegov odnos prema radu i njegova postignuća u usvajanju odgojno-obrazovnih sadržaja.
-          Provjeravanje učenika
Pod provjeravanjem razumijeva se sustavno praćenje, ispitivanje i vrednovanje učenikovih postignuća i uspjeha u ostvarivanju zadaća nastavnog predmeta.
-          Ocjenjivanje učenika
Ocjenjivanje je postupak vrednovanja svih važnih činjenica o učenikovim postignućima tijekom praćenja, provjeravanja i ispitivanja, a izražava se ocjenom sukladno sa zakonom.
2.       Učenikov uspjeh u svakom predmetu ocjenjuje se po elementima najmanje dva puta u pojedinom polugodištu. Ocjenjivanje ne smije vremenski biti raspoređeno samo na kraj ocjenjivačkog razdoblja, tj. Treba biti kontinuirano.
3.       Ocjene iz likovne, glazbene, tjelesne i zdravstvene kulture, vjeronauka te izbornih i fakultativnih predmeta mora biti poticaj u osobnom razvoju učenika na tom polju, a u postupcima provjeravanja i ocjenjivanja, moraju se poštivati učenikove sposobnosti i mogućnosti.
 

 

 

6.       Nakon usmene provjere ocjena s datumom se upisuje u odgovarajuću rubriku u imeniku, na nastavnom satu odmah nakon provjere uz obvezno priopćenje i obrazloženje, a kod pismenih provjera ocjena se upisuje najkasnije osam dana nakon provjere u rubriku za pismene provjere.
Učenik ima pravo prigovora na upisanu ocjenu te od nastavnika u razrednom odjelu zatražiti dodatno obrazloženje ocjene.
7.       Zaključna ocjena iz nastavnog predmeta izvodi se na kraju svakog obrazovnog razdoblja, a ona za svakog učenika mora biti odraz njegovih cjelokupnih odgojno-obrazovnih postignuća tijekom obrazovnog razdoblja, odnosno nastavne godine i utemeljeno na bilješkama o praćenju učenika i na ocjenama upisanim u imenik.
Zaključna ocjena iz nastavnog predmeta na kraju nastavne godine ne poizilazi iz aritmetičke sredine upisanih ocjena na prvom obrazovnom razdoblju, pogotovo ako je učenik pokazao napredak u drugom obrazovnom razdoblju.
Zaključna ocjena iz nastavnog predmeta izvodi se i objavljuje na zadnjem nastavnom satu.

 


 

4.       Usmeno provjeravanje i ocjenjivanje učenikova znanja provodi se, u pravilu, na svakom nastavnom satu, bez najave. U jednom danu učenik se može usmeno ocjenjivati iz najviše dva predmeta.
5.       Pismene provjere provode se tijekom nastavne godine samo poslije određenih i uvježbanih nastavnih cjelina. Nastavnik je dužan učenika izvijestiti o opsegu gradiva koje će se pismeno provjeriti, te o elementima i mjerilima ocjenjivanja, najmanje dva dana prije provjere.
 
Ako nakon provedene pismene provjere više od 50% učenika dobije negativnu ocjenu, pismenu provjeru treba ponoviti,a razlog ponavljanja pismene provjere upisuje se u imenik. Ponovna pismena provjera provodi se nakon ponavljanja i utvrđivanja nastavnog gradiva.
U jednom danu pismeno se može provjeriti i ocjenjivati u jednom razrednom odjelu najviše dva puta.
Pismeni radovi moraju se tjedan dana nalaziti kod pedagoga kako bi u svakom momentu bili dostupni roditeljima, a onda se odlažu kod predmetnog nastavnika na čuvanje do kraja školske godine.
Svaki pismeni rad mora se dati učeniku na uvid.
Zadnji tjedan obrazovnog razdoblja kad se zaključuju ocjene nije dopušteno pisati pismene radove.

 


 

IZVOD IZ PRAVILNIKA O NAČINU PRAĆENJA I OCJENJIVANJA UČENIKA

 


 

bottom of page