top of page

 

Sjećate li se starih, zaboravljenih spomenara i onih stihova napisanih u njima:

 

„ U srce sam te zaključala

ne možeš izaći,

a ključić sam izgubila

ne mogu ga naći“……

 

Ili primjerice:

„Ti me pitaš koga volim

Evo da ti odgovorim

Brzo čitaj prva slova

eto tebi odgovora“…..

 

Spomenara se sjećam, negdje iz drugog ili trećeg razreda osnovne škole kada smo iste razmjenjivali krišom i kada je bilo važno da učiteljica ne vidi da ih popunjavamo za vrijeme školskog sata. Posebice je bila važna stranica na kojoj smo pisali, otvoreno ili s točkicama ime simpatije. Ako je učiteljica „uhvatila“ kako na satu popunjavamo spomenar, jao ti onom učeniku / učenici jer bi spomenar onda dala roditeljima (mami ili tati) na „Informacijama“ uz komentar:

„Vidite čime se zanima dok ja tumačim novo gradivo i to još na matematici ! „

Mama ili tata bi onda spomenar vratili kući uz ozbiljno mrštenje i duboku, naboranu crtu između obrva, koja, kad bi je ugledala, obično je značila kako će biti „kvocanja“:

„Što si me danas posramila u školi. Eto čime se ti baviš na satu, a kad dođeš kući nemaš pojma što ste učili iz matematike, pa ti onda učiteljica ne valja!“.

 

Eh, ti spomenari ! Zbilja su bili nešto posebno.

 

S današnje perspektive moderna inačica spomenara je „Ask fm Profil“ . 

Postavljaju ti pitanja anonimno, a  ti odgovaraš ako želiš. 

Mili Bože, kakvih tu pitanja ima, primjerice:

„Jesi li u vezi? / Imaš li dečka? / Što misliš o Matei, Ivi, Anti, Borisu, itd.?

/ Pušiš li iza škole? / „Znaju li ti starci da piješ? /

Zašto si tako ufurana / ufuran?“, itd.

Bezbroj  nevažnih pitanja, smislenih ili nesmislenih, bezobraznih, intimnih,

uvredljivih,dobronamjernih ili onih sa zlim namjerama tema su

„Aska“ i „Ask-ača“. Što više pitanja, više si popularniji, više si „In“.

Ni traga niti jednoj pjesmici za sjećanje osim linkova s pjesmom koje

ti nešto poručuju.  Ako si muškog spola i „Ask-ača“ ti pošalje link s

trenutno popularnom  pjevaljkom sa zvučnim umjetničkim imenom  „Sandra Afrika“ i pjesmom „Neko će mi noćas napraviti sina“ , zabrinula bih se kakvu mi poruku želi poslati „anonimna“ ili još ako je toj „anonimnoj Ask-ači“ trinaest ili četrnaest godina

Ili Cecina pjesma : „Bio si poziv koji se ne odbija“ danas vrijedi „Bio si profil koji se ne blokira“.  Jadna majko, što danas sve ne pada na pamet curicama. Baš su nešto prebrzo odrasle, kao da žele „preletjeti“ jedno pet-šest najljepših godina života i pretvoriti se u zanosne mlade žene. Simpatičnih i nevinih pogleda te rumenih obraza i očiju koji sjaje zaljubljenošću „Ask-ače“ danas nemaju. Imaju samo „anonimna“ pitanja skrivenih profila i namjera koje možeš protumačiti na razne načine.

Gdje su nestala djetinjstva provedena na igralištu ispred zgrade ili iza škole, igranje gume, „Kauboja i indijanaca“, „graničara“, „školice“, „odleđive zaleđive“ ili raznih drugih društvenih igara kojima su se igrala djeca manjeg ili većeg uzrasta?

Zamijenili su ih „Facebook“,“ Ask.fm profili“ i razni drugi znani ili manje znani profili. Spomenari i pjesmice na početku ovog teksta već su ostale zaboravljene u nekom malom djeliću srca, zaključani bez nade da će isti ikada biti pročitani jer je ključić „Ask-ača“ davno izgubila i ne želi ga naći.

 

 

 

Shelley

SPOMENARI ILI „ASK.FM PROFILI“

 

bottom of page